Jaki masaż wybrać? Część I

 

Wyróżniamy wiele rodzajów masaży. Po rozmowie z masażystą i przedstawieniu mu na czym Ci konkretnie zależy, będzie on mógł dobrać odpowiedni dla Ciebie masaż. Pamiętaj, że bardzo ważne jest, abyś poinformował masażystę o wszelkich przeciwwskazaniach do wykonania masażu (o tym później).

Rodzaje masaży: klasyczny, limfatyczny, segmentalny, Shantala, centryfugalny, izometryczny, sportowy, relaksacyjny, gorącymi kamieniami, stemplami ziołowymi, tkanek głębokich, akupresura, okostnowy, ipsilateralny, kontrlateraln, masaż w środowisku wodnym i wiele wiele innych …

Poniżej bardzo krótko spróbuję wyjaśnić na czym polega każdy z nich.

Masaż izometryczny – wykonujemy go, gdy chcemy poprawić masę i siłę osłabionych mięśni (np. po długotrwałym unieruchomieniu kończyny, gdy zostanie stwierdzony zanik mięśni). Masaż ten wykonuje się na napiętych mięśniach, w seriach po 10-20 zabiegów. Czas jednorazowego zabiegu w dużej mierze zależy od wytrzymałości osoby masowej, ale przyjmuje się, że trwa około 25 min. Podczas zabiegu masażysta powinien kontrolować obwody masowanych części ciała. W przypadku braku efektów przerywamy masaże i razem z masażystą staramy się poprawić masę i siłę mięśni w inny sposób.

Masaż ipsilateralny – wykonujemy go się w miejscu pod raną np. na kończynie. Masaż ten ma na celu przyśpieszenie gojenie się ran pod opatrunkiem i w żaden sposób nie wpływa bezpośrednio na ranę, np. drażniąc ją. Taki rodzaj masażu jest zalecany przy oparzeniach, świeżych bliznach, złamaniach, stłuczeniach, owrzodzeniach i trudno gojących się ranach.

Masaż klasyczny – możemy wykonać masaż całego ciała jak i wybranych jego części. Masaż sprawia, że w naszym organizmie zachodzą pozytywne reakcje poprawiające jego funkcjonowanie. Podczas masażu wytwarza się ciepło, rozszerzają się naczynia krwionośne co dobrze wpływa na poprawę krążenia krwi, a co za tym idzie lepszego odżywienia komórek, tkanek i dużych struktur naszego organizmu. W zależności od tego jak się czujemy masaż może działać uspokajająco lub pobudzająco.

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kontakt

Prezes Fundacji: Piotr Usidus
tel: 669 420 903, e-mail: fundacja@fwft.pl

Wiceprezes Fundacji: Przemysław Czerwiński 
tel: 511 355 154, e-mail: fundacja@fwft.pl