Jaki masaż wybrać? Część I

 

Wyróżniamy wiele rodzajów masaży. Po rozmowie z masażystą i przedstawieniu mu na czym Ci konkretnie zależy, będzie on mógł dobrać odpowiedni dla Ciebie masaż. Pamiętaj, że bardzo ważne jest, abyś poinformował masażystę o wszelkich przeciwwskazaniach do wykonania masażu (o tym później).

Rodzaje masaży: klasyczny, limfatyczny, segmentalny, Shantala, centryfugalny, izometryczny, sportowy, relaksacyjny, gorącymi kamieniami, stemplami ziołowymi, tkanek głębokich, akupresura, okostnowy, ipsilateralny, kontrlateraln, masaż w środowisku wodnym i wiele wiele innych …

Poniżej bardzo krótko spróbuję wyjaśnić na czym polega każdy z nich.

Masaż izometryczny – wykonujemy go, gdy chcemy poprawić masę i siłę osłabionych mięśni (np. po długotrwałym unieruchomieniu kończyny, gdy zostanie stwierdzony zanik mięśni). Masaż ten wykonuje się na napiętych mięśniach, w seriach po 10-20 zabiegów. Czas jednorazowego zabiegu w dużej mierze zależy od wytrzymałości osoby masowej, ale przyjmuje się, że trwa około 25 min. Podczas zabiegu masażysta powinien kontrolować obwody masowanych części ciała. W przypadku braku efektów przerywamy masaże i razem z masażystą staramy się poprawić masę i siłę mięśni w inny sposób.

Masaż ipsilateralny – wykonujemy go się w miejscu pod raną np. na kończynie. Masaż ten ma na celu przyśpieszenie gojenie się ran pod opatrunkiem i w żaden sposób nie wpływa bezpośrednio na ranę, np. drażniąc ją. Taki rodzaj masażu jest zalecany przy oparzeniach, świeżych bliznach, złamaniach, stłuczeniach, owrzodzeniach i trudno gojących się ranach.

Masaż klasyczny – możemy wykonać masaż całego ciała jak i wybranych jego części. Masaż sprawia, że w naszym organizmie zachodzą pozytywne reakcje poprawiające jego funkcjonowanie. Podczas masażu wytwarza się ciepło, rozszerzają się naczynia krwionośne co dobrze wpływa na poprawę krążenia krwi, a co za tym idzie lepszego odżywienia komórek, tkanek i dużych struktur naszego organizmu. W zależności od tego jak się czujemy masaż może działać uspokajająco lub pobudzająco.

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Prezes Fundacji: Piotr Usidus
tel: 669 420 903, e-mail: fundacja@fwft.pl

Wiceprezes Fundacji: Przemysław Czerwiński 
tel: 511 355 154, e-mail: fundacja@fwft.pl