Jaki masaż wybrać? Część III

Masaż sportowy – masaż ten wykonuje się u osób, które uprawiają sport. Celem masażu sportowego jest przygotowanie mięśni przed startem tj. rozgrzanie ich, zachowanie sprawności mięśni, regeneracja oraz rozluźnienie w zależności od etapu przygotowań sportowca.
 
Masaż kontrlateralny – masaż wykonujemy na zdrowej kończynie tak, aby pomóc chorej na której z powodu różnych urazów, chorób czy unieruchomienia, żadnego zabiegu nie można przeprowadzić. Efektem stosowania masażu kontrlateralnego jest przyśpieszenie procesu leczenia wybranych miejsc. Masaż kontrlateralny wykonywany na zdrowej kończynie w około 15%-25% działa również na kończynę chorą.
Wskazania do masażu kontrlateralnego: złamania, zwichnięcia, rany na skórze, oparzenia, stany zapalne i choroby dermatologiczne, wypryski, owrzodzenia.
 
Akupresura – inaczej nazywana masażem punktowym. Polega na udrożnieniu kanałów energetycznych przez zastosowanie różnych form ucisku na punkty, w celu uzyskania efektu terapeutycznego lub profilaktycznego. Prawidłowo wykonany ucisk powoduje zjawisko De-Qi polegające na odczuwaniu podczas ucisku przyjemnego ciepła i rozluźnienia od mrowienia, swędzenia, drętwienia aż do przepływu prądu w końcowej fazie ucisku. Odczucia te uzależnione są od lokalizacji punktu, sposobu ucisku, rodzaju dolegliwości oraz indywidualnej reakcji na bodziec.
 
Masaż poprzeczny – wykonujemy go w poprzek włókien mięśniowych, ścięgien i więzadeł, rozcieramy w miejscu gdzie pojawił się ból. Masaż ma na celu zmniejszenie napięcia tkanek i poprawienie ich ruchu względem siebie, a także poprawę przestrzennego ułożenia włókien mięśniowych i kolagenowych. Masaż poprzeczny wykonuje się różnymi częściami ręki, a wszystko zależy od miejsca, w którym pracujemy. Dozwolone jest wykorzystywanie nasady ręki, kłębu kciuka, paliczków czy nawet łokcia.
 
#masaż #masaz #trening #regeneracja #relaks #odpoczynek #potreningu
Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Prezes Fundacji: Piotr Usidus
tel: 669 420 903, e-mail: fundacja@fwft.pl

Wiceprezes Fundacji: Przemysław Czerwiński 
tel: 511 355 154, e-mail: fundacja@fwft.pl