Jaki wpływ ma masaż na nasz organizm?

Każdy dotyk jaki odczuwa nasz organizm ma wpływ na nas, na to jak odbieramy otaczający nas świat, np. dotyk rodzica i dziecka pogłębia więzi. Taka błahostka jak podanie ręki na przywitanie wiele mówi o osobie, z którą się witamy. Jeżeli czujemy, że druga osoba podała nam „śledzia” to już wytwarza się dystans w stosunku do niej. Silne powitanie powodujące ból (uczucie zgniatania dłoni) może świadczyć o tym, że ktoś chce nad nami zapanować. Fachowa literatura podaje, że powolne głaskanie klatki piersiowej wpływa na uspokojenie oddechu.

Wykonany masaż może wpływać na nasz organizm dwojako. Po pierwsze, w miejscu masażu gdzie występuje ból masaż może spowodować jego zmniejszenie lub wpłynąć ogólnie na nasz organizm. Nawet krótki masaż trwający około 10 min i obejmujący min. 1/10 ciała wpływa na zmiany w naszym układzie nerwowym, oddechowym oraz krwionośnym.

Podczas głaskania złuszczamy naskórek oraz poprawiamy pracę gruczołów w skórze. Przez pocieranie skóry przepychamy krew, która dostarcza składniki odżywcze oraz tlen, usuwamy substancje pozostające z procesu przemiany materii, a tym samym odżywiamy skórę.

Pod skórą znajdują się mięśnie, kości, żyły i układ chłonny. Masaż może pobudzać lub rozluźniać włókna mięśniowe oraz wpływać na poprawę odżywienia mięśni. Zastosowanie odpowiednich technik podczas masażu powoduje, że mięśnie stają się mocniejsze i mogą zwiększać swoją objętość. Masaż ma również pozytywny wpływ na szybszą regenerację mięśni po wysiłku.

Podczas masażu wytwarza się ciepło, które sprzyja poprawie przewodnictwa nerwowego oraz wpływa na rozciąganie nerwu po przebytym procesie zapalnym.

Wykonanie masażu ma również dobry wpływ na poprawę działania układu krążenia. Masaż ułatwia przepływ krwi żylnej do serca. Następuje również poprawa oddechu, oddech spowalnia się, a mięśnie biorcę udział w oddychaniu rozluźniają się.

Reasumując, masaż może wpływać na organizm pobudzająco lub rozluźniająco. Podczas masażu nasze komórki, tkanki i narządy zostają odżywione i natlenione, a substancje szkodliwe powstałe w procesie przemiany materii zostają usunięte.

#masaż #masaz #organizm #odczuwanie #relaks #zdrowie #odżywienie #miesnie #kosci #skora #potreningu

@akcjaMASAŻ  @Fundacja Wuefista Triathlonista

Previous Article
Next Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kontakt

Prezes Fundacji: Piotr Usidus
tel: 669 420 903, e-mail: fundacja@fwft.pl

Wiceprezes Fundacji: Przemysław Czerwiński 
tel: 511 355 154, e-mail: fundacja@fwft.pl